Most pedig jöjjön egy kis útmutató a gerinc jó állapotának megőrzéséhez! A testtudatosság megélése ott kezdődik, hogy már a jógaórán kívül is megpróbálunk magunkra odafigyelni. Számtalan olyan apróságot megtehetünk, amivel a későbbi állapotunkra lehetünk kihatással! Mivel a változáshoz nem elég egy dolgon változtatni, ezért szeretnék többféle lehetőséget ajánlani. A komplexitás elengedhetetlen a javuláshoz.
Kezdd így a napod!
Borzasztó egyszerű gyakorlat, de annál hatékonyabb, ha ébredés után nem robbanunk ki az ágyból, hanem kinyújtózunk. Vegyünk példát a kutyáktól! ? Több órányi fekvés után ez a minimum amivel jót tehetünk magunknak. Félálomban még egy-egy pozitív gondolattal is fellendíthetjük a napunkat!
Ha nem okoz különösebb nehézséget, akkor reggelente kezdjünk pár perc tornával, ami az egész napunkra jó hatással lesz! Már rövid ideig tartó mozgás is sokat jelent. Személy szerint az egyszerűség kedvéért napüdvözlettel szoktam kezdeni, majd pár kedvenc gyakorlattal folytatom. Nagyon jó feladat például takarítás közben azzal szórakozni, hogy minél helyesebb testtartással vasaljunk, porszívózzunk stb. A gerinc meghálálja! Persze ez nem mindig sikerül, mert néha túlságosan el van foglalva az ember a gondolataival.
Ülőmunka kontra gerinc
Egy átlagos ember feje 6 kg körül van. Sajnos a sok ülőmunka közben akaratlanul is előre hajtjuk, ezzel deformálhatjuk a nyakcsigolya körüli részeket. Álljunk oda egy fal mellé és teszteljük magunkat, hogy mennyire térünk el az egyenes tartástól! Állás közben sajnos ne csak a fejet hajtjuk előre, hanem a test is előre dől, terhelve a térdeket és a lábfejet! Egyik jógaórán tanultam, hogy ha megemelem a lábujjaimat, akkor a testem visszaáll az egyenes állapotába. Persze így nyilván nem lehet járni, de a testet egy pillanatra emlékezteti a helyes tartásra.
Az emberi test nem ülésre lett kitalálva, ezért a sok ülés okozta probléma előbb-utóbb mindenkinél jelentkezik. Munka közbe nyújtózkodjunk sűrűn, nézzünk alternatív megoldásokat, oktató, tájékoztató anyagokat, ha lehetőségeink engedik. Ilyenek a tartás javító labda, párna, heveder. Szeressük testünket, gondoskodjunk róla!
A cipő-kérdés
Mivel nagy súly nehezedik lábfejünkre, ezért válasszunk kényelmes lábbelit. Napjainkban tonnaszám kapni mindenféle papucsot, szandált, magas sarkú cipőt stb. Ezek nagyon rossz hatással vannak a tartásra, bár kétségtelenül szépek! Szerencsére lehet vásárolni többféle árkategóriában sarokemelő termékeket, vagy betéteket, amik mindenkinek az egyedi lábformájához alkalmazkodnak. Ne sajnáljuk rá a pénzt, nagyon sokáig lehet őket használni. TB-re is van lehetőség évi egyszer tiszta bőr gyógycipőt készíttetni.
Figyeljünk oda, hogy mit eszünk!
Mindenki találkozott már az „az vagy amit megeszel” illetve „Az ételed legyen a gyógyszered, a gyógyszered legyen az ételed” bölcsességekkel. Ezekkel sajnos kár is lenne vitatkozni… de az egyszerűség kedvéért autónk üzemanyagára is gondolhatunk! Ha nem engedi meg a pénztárcánk a mindenféle szuper bio ételeket, akkor se keseredjünk el. Készítsünk egyszerű ennivalókat, gyomrunk hálás lesz. Étkezés előtt egy pillanatra álljunk meg és legyünk hálásak azért, hogy egyáltalán van mit ennünk. Haladó szelleműek rövid imát vagy áldást is mondhatnak.
A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen az egészséges test fenntartásához!
Rendszerint úgy járok, hogy akkora lendülettel dolgozok, hogy még inni is elfelejtek. A feladattudatom elnyomja a biológiai szükségleteimet, szervezetem pedig szenved. Ezért ébredés után rögtön megiszok pár pohár tiszta vizet, vagy teát, ezzel rögtön pótolom az éjszaka elvesztett tetemes folyadékmennyiséget. Mindig viszek magammal egy üveg folyadékot a munkahelyemre, mert csak úgy látom, hogy mennyit ittam. Érdekesség, hogy a test sokszor éhséggel jelez akkor is amikor szomjas!
Végszó
Haladást akkor figyelhetünk meg magunkon, amikor egy pici tudatosságot beleviszünk a mindennapjainkba. Egyszerre egy dologgal kezdjünk! Egy idő után szórakoztató is lehet, hogy mindenféle apró feladatot csempészünk sokszor monoton hétköznapjainkba.
Kép: [forrás]
Vélemény, hozzászólás?