Manapság egyre több ember igyekszik, minél sportosabb életet kialakítani. Van, aki csak a külső megjelenése miatt, van aki az egészsége szempontjából is. De mégis mit tehetünk, ha egy fájdalom, betegség megakadályoz ebben bennünket? Egy sérv kialakulása szinte az egész edzésünkre hatással lehet, ugyan is a derék, a has, a láb sugárzó fájdalmával jár. A betegség kiderülése során sokszor javasolják, hogy azonnal hagyjanak fel az edzéssel, ez azonban bizonyos esetekben többet árt, mint használ. Fontos természetesen felmérni a probléma súlyosságát, hogy szükséges-e gerincsérv műtét.
Régebben az volt a “hivatalos” elképzelés, hogy a mozgás leginkább árthat a gerincsérves embereknek, így a páciensnek inkább pihenni, feküdni érdemes. Szerencsére ezt a káros, és elavult nézetet a modern kutatások már erősen cáfolják. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a gyakorlatokat gerincműtét után érdemes elvégezni!
Azonban nem mindegy, hogy hogyan végzik a gyakorlatokat egy ilyen esetben. Ha az izmos, kockás has elérését tűzzük ki célként ilyenkor A legfontosabb pont tisztában lenni vele, hogy a sérvet a csigolyatestek elülső részének a közeledése okozza, és provokálja. Ezért kerülni kell minden olyan mozdulatot, ahol a gerinc előre hajlik, összenyomódik.
Tehát amit kerülni kell:
- teljes felülés
- a hát és a láb a levegőben jellegű gyakorlatok
Mi az amit Igen?!
- hasprés
A hasprést nyugodtan végezheted az oldalsó hasizmok edzésére is. A bal térd- jobb könyök és fordítva közelítése jó megoldás lehet, ha vigyázol, hogy a derék a földön maradjon! Kezdőként a láb legyen a földön. Ha erősebb már a has, akkor nyugodtan fel lehet emelni a lábakat, de akkor is vigyázni kell rá, hogy a derék a földön maradjon!
Azt, hogy a has mekkorának látszik gyakorlatilag szinte kizárólag a haránt szabja meg. Ezt az izmot fura mód a hasi légzés, a gerinc tengelyirányú nyújtása, a nevetés, a hasbehúzás , és az egyenetlen talajon járás, a cipekedés és hasonlók tartják karban a legjobban, de a rossz hír, hogy ha már kialakult egy gerincsérv, akkor jó eséllyel ez az izom nehezen aktiválható. Ez az izom lenne az, ami az ágyéki csigolyákon tapadó kötőszövetes lemezzel együtt egy fűzőként leveszi a terhet a porckorongokról, tehermentesítve azokat. Mire egy sérv kialakul, az izmok működése, még élsportolóknál is olyan szintű zavart szenved, hogy ennek a fűzőnek a működése sem működik jól, ami egy ördögi körhöz vezet:
- nincs izomfűző, ami levenné a terhet a porckorongról
- ezért a porckorong még több terhet kap, még jobbal lelapul, sérvesedik, és az azt védő automatikus reflexek tovább rontják a fűző működését.
A megfelelő gyakorlatokat végezve javíthatjuk a sérv állapotát, elkerülhetjük, késleltethetjük a gerincsérv műtétet és nem kell lemondanunk a sportról. Fontos azonban, hogy mindenképp egyeztessünk Orvossal, szakértővel a gyakorlatok előtt.
Vélemény, hozzászólás?