A rendszeresen jelentkező nyak és gerincfájdalom napjaink egyik jellemző népbetegsége. Az egyre gyakoribbá váló gerincbántalmak hátterében mozgásszegénnyé váló életmódunkba belejátszanak a fejlődő multimédiás eszközök, a hosszú iskolai időszakok és jó esetben is csak 8 órás irodai ülőmunka.
Mi is az a gerincsérv?
A gerinc leggyengébb láncszemei a csigolyák közt lévő porckorongok, amelyek két részből állnak: egy külső, rostos gyűrű részből és egy belső magból. Folyamatos terhelés következtében a porckorong víztartalma csökken, ami rontja a gerinc rugalmasságát. Megtörik a gerinc „S” alakja, a porcok pedig kipréselődnek a csigolyák közül. A kipréselődő porc nyomást fejthet ki az idegekre, illetve sérülést okozhat a környező finom izomzatban, ami fájdalmas gerincsérv kialakulásához vezethet. A porckorongsérv, gerincsérv kialakulásának gyakori oka:
- ülőmunka,
- vezetés,
- túlerőltetés nehéz súly emelésével,
- sérülés,
- gyakori előrehajlás,
- gyakori törzscsavarás,
- genetikai hajlam.
Gerincvédelem az iskolában
A sok üléssel járó mozgásszegény életmód sajnos már gyermekeinket is sújtja, ami miatt egyre gyakoribb a tartáshiba a gyermekek, fiatal felnőttek körében is. Maga a tartáshiba még nem számít betegségnek, állandósulása hosszabb távon azonban porckopáshoz, gerincsérvhez vezethet. A gerincproblémák megelőzését már gyermekkorban el kell kezdeni, ebben pedig a szülői mentalitás is komoly szerepet játszik.
A szeptemberi iskolakezdés során számtalan kisgyermek kerül iskolapadba, ami rengeteg változással jár. Ezek közül sajnos nem mind pozitív: az életmódi váltás bizony jelentős terhelést ró a gyermekek gerincére is. Míg az óvodás gyermek ideje jelentős részében szabadon játszhat, addig az iskolában 5-6 órát is végig kell ülnie.
A játszószőnyeg kényelmét felváltja a merev, méretét tekintve gyakran nem megfelelő méretű iskolapad. A 7 éves gyermekek között több tíz centiméternyi magasságkülönbségek lehetnek, az iskolabútorok pedig gyakran nem állíthatóak. Van, akinek leér a lába a földre, valakinek nem, ráadásul a háttámla formája és elhelyezése is változó mértékben járul hozzá az egyes gyerekek egészséges tartásához. Az otthoni és iskolai ülőhelyzet ergonomikusabbá, hatékonyabbá tételéhez hozzájárulhat a szülő, például ékpárna használatával.
Ergonomikus ékpárna
Az ergonomikus ékpárna segítségével jópár gerincprobléma kialakulása megelőzhető, ráadásul görnyedt ülés is megszüntethető vele, amely a hátfájás egyik fő oka. És hogyan teszi ezt? Amikor a gyermek ékpárnán ül, a medencéje előrebillen a lejtős felületen. Hogy kompenzálja az egyensúlyváltozást, felsőtestét automatikusan hátrahúzza és kiegyenesíti. (Ez persze felnőttek esetében is hasznos lehet.)
Az ékpárna mellett az ergonomikus iskolatáska is segíthet a gerincproblémák elleni harcban. A megfelelő táska kiválasztása nagyon fontos, hiszen a gyerekek akár 10 kilogramm feletti tömegű iskolatáskát is cipelhetnek magukkal minden reggel! Ez rendkívül megterhelő a szervezetük, gerincük számára.
Szempontok az ergonomikus iskolatáska kiválasztásánál
Iskolatáskát csak és kizárólag úgy vásároljunk, hogy azt a gyermekünk kipróbálta az üzletben és láttuk, jól illeszkedik a testméreteihez. Úgy egészséges, ha a táskát a gyermek a hátán hordja, mindkét vállpánttal. Az oldaltáskák vagy a maga után húzhatók nem egészségesek.
Egy jó iskolatáska
- kialakítása ergonomikus,
- van tartása,
- szivacsos a háta,
- az alja merev,
- erős, strapabíró anyagokat használtak fel a gyártásánál,
- passzol a gyerek testméreteihez,
- rásimul a hátára,
- állítható a vállpántja.
Összességében véve nehéz feladat minden szempontnak megfelelő ékpárnát vagy iskolatáskát találni gyermekünknek. Azonban rá kell szánnunk az időt, energiát és anyagiakat az ergonomikus eszközök beszerzésére, hiszen ezek hozzájárulnak gyermekünk egészségének megőrzéséhez.
Gerincvédelem a munkahelyen
Szervezetünk, gerincünk folyamatos mozgásra van optimalizálva, ezért a mozgásszegénnyé váló életmód és a rengeteg ülés rossz hatással van egészségünkre. Hosszabb ideig ülve nem vesszük észre, hogy rossz a tartásunk: lógatjuk a fejünket, görnyedünk, esetleg lábunkat, kezünket tartjuk helytelen pozícióban. Pláne akkor, ha nem túlságosan ergonomikus a szék, amelyben ülünk. Minél több időt töltünk nem megfelelő körülmények között ülve, annál nagyobb a veszélye az állandósult görnyedt testtartásnak, vagy a derék- és hátfájdalom megjelenésének. Az sem meglepő, ha szemfájdalom és nyaki fájdalommal jár.
Hogyan kerüljük a sok üléssel járó ártó hatásokat? Figyeljünk arra, hogy ne engedjük kipréselődni derekunkat, miközben ülünk és törekedjünk a gerinc természetes „S” alakjának stabil megtartására. Szegjük hátra vállainkat, mint amikor kihúzzuk magunkat, fejünk előre nézzen.
Óránként tartsunk néhány perces szünetet, amely során mozgassuk át végtagjainkat, testünket, nyakunkat! Ezzel hozzájárulunk a gerinc rugalmasságának megőrzéséhez és az izmokat is nyújtjuk picit. A deréktámasz és az ékpárna hasznos segédeszköz, de a legjobb az, ha egy megfelelő minőségű, ergonomikus irodai széket szerzünk be.
Mikor jó az ergonomikus szék?
Egy ideális ergonomikus szék saját testméreteinkhez igazítható, azaz állítható
- magassága,
- a háttámla dőlésszöge,
- karfája,
- és fejtámlája is.
Fontos, hogy olyan székre essen a választunk, amelynek háttámlája és ülőlapja is ergonomikus kialakítású!
A beállítások
Úgy állítsuk be a szék magasságát, hogy combunk párhuzamos helyzetbe kerüljön a talajhoz képest. A térdhajlatnál legyen 4-5 centiméter szabad hely lábunk és az ülőlap pereme között, így nem szorulnak el az erek combunknak. Az időszakos szüneteket ettől függetlenül ne hagyjuk ki!
Ha megoldható, az asztal magasságát is igazítsuk hozzá a pontosan beállított székhez. A legtöbb ergonomikus szék típusnál a karfák magassága állítható, de ezen felül vannak olyan profi modellek is, ahol ki lehet őket forgatni, szélesíteni, illetve előre és hátra dönteni. A hétköznapi munkavégzés során képződő terhelést jelentős mértékben csökkenti az a funkció, amikor a szék háttámlája folyamatos támaszt biztosítva az előre-hátra mozgásunkat is követi. További hasznos dolog az állítható fejtámla.
A székek görgői általában cserélhetőek. Választásnál gondolkodjunk ellentétekben: kemény padló – puha felülető görgő, puha felületű talaj – kemény görgő. Így halkabban lehet mozdítani a széket, ráadásul az ülőhelyzet stabilitását is javítja.
Az átlagos székeket 120 kilogrammig tesztelik, ezért robusztusabb testalkat esetén lehetséges, hogy speciális modellre lesz szüksége. Fennáll a veszélye, hogy eltörik a lábcsillag, így pedig súlyos sérülést szerezhet.
Manapság szinte lehetetlen elkerülni, hogy hétköznapjaink során valamilyen helyzetben ne terheljük meg a gerincünket. Ügyeljünk arra, hogy minden élethelyzetben helyes testtartást alkalmazzunk, legyen szó iskoláról, edzésről, otthoni vagy munkahelyi feladatok elvégzéséről vagy akár pihenésről, használjunk ergonomikus eszközöket és figyeljünk szervezetünk jelzéseire! Már ezzel is nagyban hozzájárulunk gerincünk egészségének megőrzéséhez.
Vélemény, hozzászólás?