A dekupázs, vagy szalvétatechnika, méltán nevezhető a kreatív hobbi királynőjének, és királynők kreatív hobbijának egyaránt. Marie Antoinette és Viktória királynő is előszeretettel töltötték ezzel az idejüket, ahogy sokan mások is már azokban az időkben is. A technika maga olyan régi, hogy már a XII. századi Kínából vannak feljegyzések a használatára.
Mindenki szereti szép tárgyakkal körülvenni magát, és sokan boldogan készítenének is ilyeneket, de nem mernek hozzálátni. Úgy gondolják, nincs hozzá tehetségük. Pedig alkotni mindenki tud, és alkotni jó. Szerencsére léteznek olyan kreatív alkotó technikák, amelyekkel a bátortalanok is könnyűszerrel produkálhat remekműveket, és felfedezhetik tehetségüket, szépérzéküket.
Mi a dekupázs?
A dekupázs egy könnyen megtanulható és nagyon hálás tevékenység, ugyanis már az első néhány próbálkozás során valóságos műalkotások születnek.
További előnye, hogy egyáltalán nem költséges, nem igényel drága és bonyolult eszközöket. Olyannyira igaz ez, hogy nagy valószínűséggel bármely háztartásban megtalálható most ebben a pillanatban is minden olyan eszköz, amivel egy egyszerűbb alkotást elkészíthetünk.
Ez hihetetlennek tűnhet (főleg azok számára, akik ismerik a hiper-szuper ragasztókat és dekupázs papírokat a kreatív hobbi üzletekből), mégis igaz. Ha van otthon egy képes újság, egy kis liszt és mondjuk egy karton doboz, máris minden megvan, ami a dekupázshoz szükséges. Kivágunk valami szép képet egy újságból, lisztből csirizt főzünk (2 perc alatt), és azzal felragasztjuk a képet a kartondobozra. Ilyen egyszerű. A csiriz áttetszőre szárad, és nagyon tartós. Lassan szárad, másnapra köt csak meg rendesen (ez hajszárítóval gyorsítható), viszont cserében van időnk igazgatni az újságból kivágott képet. Láthatjuk, hogy igazán egyszerű és olcsó technikáról van szó.
Próbáljuk ki!
Természetesen, ha igazán profi műveket szeretnénk előállítani, beszerezhetünk komolyabb eszközöket is, de a dekupázs még így is az olcsó hobbik közé fog tartozni.
Nézzük, mire lehet szükségünk:
- dekupázs ragasztó
- dekupázs papír, vagy szalvéta (ennek csak a legfelső, mintás rétegét használjuk)
- egy tárgy, amit díszíthetünk (fadoboz, kartondoboz, papírmasé, virágcserép stb)
- ecset
- fehér festék
Ha megvan minden alapanyagunk, a következő lépéseken kell végigmennünk:
- Előkészítjük a díszítendő tárgyat. Amikor a tárgy már tiszta és zsírmentes, és az alapszíne fehér, rátérhetünk a 2. lépésre. Ha nem fehér, két választásunk van: a) lefestjük az egészet fehérre; b) csak azt a részt festjük le, ahol a minta lesz.
- Ha az alapozás megszáradt, ráhelyezzük a kivágott mintát a felületre, és a közepétől a szélei felé haladva ecsettel felhordjuk a ragasztót. Gyorsan kell dolgoznunk, határozott mozdulatokkal, igyekezve elsimítani a ráncokat. Eleinte könnyebb dekupázs papírral, vagy újságból kivágott képpel dolgozni, mert azok erősebbek. A szalvéta könnyen szakad, ha már nedves. De nyugodtan gyakoroljunk, legfeljebb lesz egy két selejt. Érdemes kartondobozon, vagy más olcsó tárgy díszítésén gyakorolni.
Próbálkozzunk eleinte minél kisebb mintával, néhány centiméteres darabokkal. Az első néhány próba után már a tenyérnyi minta felragasztása is könnyen fog menni.
- Ha fent van a minta, várjunk, míg megszárad, majd kenjük át még egy réteg ragasztóval. A végén egy plusz lakkréteget is tehetünk rá, ha azt szeretnénk, hogy szépen csillogjon. Szép porcelánhatást érhetünk el ezzel.
- Kész vagyunk, de, ha szeretnénk, tovább díszíthetjük a művünket. Festhetünk rá, köthetünk rá egy színes szalagot, ragaszthatunk rá gyöngyöket, antikolhatjuk stb. A lehetőségek száma végtelen.
Kezdetnek mindenképp valami egyszerűt javasolnék, például poháralátét készítését. De készíthetünk egyszerű ám gyönyörű kulcstartókat, kemény kartonból kivágott alakzatok dekupázsolásával.
Bátran próbálkozzon aki teheti, és tapasztalja meg, hogyan lehet játszi könnyedséggel olyan tárgyakat készíteni, amelyek a kézzel festett alkotások szépségével vetekednek. Remek technika akár egyedi ékszerek, vagy épp ajándékok készítésére szeretteink számára.
Egyúttal kiváló lehetőség megtapasztalni, hogy milyen jó érzés, amikor valami csodálatos alkotás kerül ki a kezünk közül.
Vélemény, hozzászólás?