Gondolt már arra, hogy a jóga is segíthet a gerincbántalmak leküzdésében? Manapság népbetegségnek számítanak a különböző típusú gerincbántalmak, mint például a gerincsérv, a lumbágó, és a hátfájás. Alapvetően civilizációs betegségről beszélünk és az elkényelmesedett életünk velejárói lehetnek ezek az esetek. Sokan vannak, akiknek a családjukban korábban előforduló problémák felnyitják a szemüket és idejében elkezdenek rendszeresen mozogni, viszont még náluk is többen vannak akik már csak akkor keresnek megoldást, amikor erős fájdalom jelentkezik, vagy műtét után. De ne csüggedjen, akinél már kialakult a betegség! Testünk csak üzenni próbál, hogy eddig valamit nem jól csináltunk, és tanuljunk meg változtatni.
Csontkovács? Masszőr?
Krónikus hátfájásnál első körben mindenki arra gondol, hogy elmegy egy csontkovácshoz vagy egy masszőrhöz, ami nagyon jó megoldásnak tűnhet és roppant kényelmesnek. Ennek ellenére a panaszok nem biztos, hogy hosszú távon javulni fognak. Ha kicsit körültekintőbben állunk hozzá a feladathoz, akkor feltétlen járjunk utána kihez megyünk csontrakásra! Több olyan esetről is lehet tudni amikor a kellő tapasztalat nélküli, de annál nagyobb önbizalommal bíró csontkovács csak ront a helyzetünkön, és a gerinc az nem játék.
Napjainkban lehetőségek tárháza áll előttünk, és csakis rajtunk múlik, hogy merre indulunk el. Mivel egészségünk tartóoszlopa a fő témánk, ezért mindenképpen az legyen az első lépés, hogy felvesszük a kapcsolatot egy gerincproblémák támogatásával foglalkozó hivatásos szakemberrel.
Manapság előfordulhat, hogy magánúton kell szakembert keresnünk. Sokan nem választják ezt a módot a pluszköltségek miatt. Ha ilyen választással szembesülünk, nézzük meg az ár-érték arányt! A kiadás ellenére lehet, hogy hosszú távon pénzt, ideget és energiát spórolhatunk. Persze nagyon fontos, hogy magunk is tisztában legyünk az állapotunkkal, ezért mindig kérjünk tájékoztatást attól, akihez fordultunk. Elvégre is a a felépülési folyamat elengedhetetlen része a szakértelem.
Egy hétköznapi példa
Közeli 38 éves férfi ismerősömnek az elmúlt időszakban volt egy kifakadt gerincsérv műtétje. Műtét után kapott egy 3 oldalas instrukciót, hogy milyen gyakorlatokat végezzen otthon, egyedül.
Azt hiszem, ez a történet magáért beszél. Az a személy, aki eljut egy konkrét műtétig, valószínűleg nem szeret, illetve nincs ideje mozogni. Számomra érthetetlen, hogy hogyan tudná a saját rehabilitációját elkezdeni. Persze ez nem a műtétet végző orvos hibája, ő megtette teljes mértékben megtette, amit lehetett. Az pedig a rendszer tökéletlensége, hogy az ember kicsit magára marad a megoldáskeresésben.
Felépülésünk felé tett apró lépések előbb-utóbb javulás felé vezetnek. Ha nem kifejezetten sportoltunk gerincbántalmaink előtt akkor egyáltalán nem jó ötlet „in medias res” fejest ugrani a megerőltető edzésekbe. Helyette kezdjük az alapoknál.
Az alternatív megoldás: a jóga
Miután megtudtuk, hogy milyen állapotban van a gerincünk, esetleg túl vagyunk az orvos által előírt terápián, javasolt keresni egy gerincjóga csoportot. Rengeteg különböző jóga változat létezik, de ha gerinc problémánk van, akkor mindenképpen ez az első lépcsőfok.
A gerincterápia ezen formája egy nagyon finom módszer egészségünk helyreállításában. Első alkalommal feltétlen vigyük magunkkal a leleteinket, orvosi papírjainkat, mert meg fogják kérdezni, hogy vannak-e problémás területei a testünknek. Ha már elmerészkedünk egy ilyen órára akkor ne féljünk előre menni jógamatracunkkal, ott még jobban ránk lát az oktató.
A gerincjóga célja a gerincet tartó mélyizmok megerősítése, valamint rugalmasságának visszaállítása. Fontos a tapasztalt oktató választása, mert a nagyon apró mozdulatok nagyon sokat jelentenek a későbbi helyes pózok elsajátításában. A TV jóga majd csak később lehet opcionális. Ha eltökéltük magunkat és rendszeresen eljárunk fejlődni, akkor is nagyon fontos félévenként kontrollálnunk orvosunkkal. Számtalan olyan esetről tudunk, amikor műtét után kiújulnak a sérvek.
A következő lépés
Miután megerősödött a vázizom onnantól lehet kicsit aerob típusú mozgásformákat is végezni. A cél, hogy testünk izomzata fokozatosan elérjen egy optimális szintet, és meg is tartsa azt. Az első óra múltán is észrevehető a változás – a test hajlékonyabb, az alvás pihentetőbb – de csak kitartó munkával fogunk számottevő változást hozni életünkbe.
Vélemény, hozzászólás?