A hétköznapok során a háziasszonyok gerincét számtalan veszély fenyegeti, miközben a rutinszerű házimunkát végzik. Legyen szó akár vasalásról, porszívózásról, mosogatásról, szinte az összes ilyen jellegű tevékenység megterhelő előrehajlással jár. A veszélyek nem mellőzhetőek, ezért foglalkozni kell a problémák kialakulásának elkerülésével, felbukkanásuk esetén pedig a megoldással.
Eredeti életmódunk szerint rengeteget jártunk egyenetlen talajon, amelyet a természeti körülmények és nem civilizációs tevékenységünk formált. Ha manapság is ilyen körülmények között járnánk, akkor néhány száz évvel ezelőtt élt elődeinkhez hasonlóan szintén kevesebb egészségügyi problémánk lenne ezen a téren.
Az emberi szervezet csupán ideiglenesen tud ellenálni a negatív, ártó behatásoknak, így idővel gerincbetegség alakul ki. Minden harmadik magyar ember: ennyien szenvednek gerincbetegségektől a felnőtt lakosság körében. A modern háziasszonyok pedig különösen ki vannak téve a gerincbetegségeket kialakító tényezőknek. Az átlagos nőt a nyolc órás munkája (ami gyakran ülő munka) még az otthoni kötelezettségek is várják.
Házimunka közben: a gerincproblémák kialakulásának megelőzése
Az egyik alapvető tanács: kerüljük a gerincet túlterhelő mozdulatok, próbáljuk mozgásunkat tudatosan optimalizálni. A legtöbb gondot a hosszantartó előrehajlást és görnyedést megkívánó házimunkák (mosogatás, padlótakarítás) okozzák.
- Nem kell előre hajolni, ha a térd hajlításával, azaz a gerinc helyett a combizmok terhelésével csökkentjük a magasságunkat.
- Emelést guggolásból végezzünk, ne hajolással!
- Kis terpesz, egyenes gerinc a mosdókagyló, mosogató előtt: csökken magasságunk, gerincünk pedig nincs annyira terhelve.
- Szintén terhelő a gerinc számára, ha a kádba hajolva mossuk a hajunkat. Hogyan védekezzünk? A kád elé háttal ülve, vagy beleülve, fejünket hátradöntve is helyet foglalhatunk.
- Sokat segít, ha a porszívó-készülék merev csőrésze elég hosszú ahhoz, hogy ne kelljen felsőtestünket előredönteni használata közben. Egyenes gerinccel és hajlított térdekkel haladjunk előre, ha ez nem kivitelezhető.
- Kertészkedés közben üljünk le, guggoljunk, térdeljünk! Kényelmetlennek, lassabbnak, nehézkesebbnek tűnhet így a munka, viszont kikerülhetjük a káros hajolgatást.
Testmozgás
A rekreációszerű rendszeres testmozgás hiánya mozgásszervi betegségek kialakulásához vezethet, hiába a fizikai munka. A testmozgás pozitív hatásai a mozgásszervekre, például a csontokra, izmokra, ízületekre, szalagokra:
- salakanyag-elvezetés
- zavartalan tápanyagellátás
- a mindennapi káros behatások kompenzálása
A reggelt kezdjük kellően hosszú, finom nyújtozkodással! Ha autót használunk a munkábajáráshoz, iktassunk be a napirendbe legalább egy fél órás frissítő sétát. Tartsunk heti három hosszabb sétát, szánjunk rá legalább egy-másfél órát!
Lehetséges gerincproblémák
Lumbágó
Akkor alakul ki, ha az ágyéki, keresztcsonti gerinc terhelődik túl. Az okok között szerepel a hideg levegőnek való hosszabb vagy rendszeres kitétel, a testsúlynövekedés, beleértve a terhességet is, a súlyok (rendszeres) emelése, a megerőltető fizikai munka.
További egészségügyi okok:
- porckorong-kopás
- a gerinc mellett található izmok sérülése
- a gerinc mellett található izmok gyengesége
- a szalagok betegségei
- csontritkulás
- csigolya-gyulladás
- daganatos betegség
- a kisízületek megbetegedései
Kialakulását indirekt módon más szervek megbetegedései is okozhatják, sőt, pszichés problémák következményeként is előfordulhat.
A lumbágó tüneteinek enyhítése céljából háton vagy oldalhelyzetben kell feküdni kemény felületen, felhúzott lábakkal. Az izmok ilyenkor ellazulnak és elviselhetőbbé válik a fájdalom, hiszen ilyenkor nincs terhelés a gerincen.
Gerincbecsípődés
Az ideg két csigolya közti lyukon keresztül lép ki a gerinccsatornából oldalra. Itt becsípheti az idege egy csontcsőr, egy kiszakadt sérv vagy más degeneratív lágyrész is. A gerinc degenerálódásával, öregedésével alakulnak ki a csontcsőrök és az ízületi elváltozások, amelyek a gerinccsatornába benyomulva nyomják az ideget, általában súlyos fájdalmakat okozva. A fájdalom mellett a beteg hideg-meleg és bizsergő, égő érzést, izomgörcsöket, zsibbadást tapasztalhat.
Gerincsérv
A gerinccsigolyák közötti porckorongok adják a gerinc egyik legsebezhetőbb elemét. Két részük: a belső mag és a külső rostos gyűrű. A gerincsérv kialakulása:
- A porckorong víztartalma csökken a statikus terhelés miatt, így egyre kevésbé lesz rugalmas a gerinc.
- A gerinc egészséges S alakja eltorzul.
- A porcok kipréselődnek a csigolyák közül.
- A kipréselődött porc/porcok nyomást fejtenek ki az idegre/idegekre.
Rizikófaktorok:
- nehéz súlyok (rendszeres) emelése
- rendszeres előrehajlás, törzscsavarás
- ülő foglalkozás, például irodai munka, állandó autóvezetés
- súlyos sérülés az ágyéki szakaszon
Mikor forduljak orvoshoz a problémáimmal?
A fájdalom és a szabad mozgást korlátozó problémák a gerincbetegségek elsődleges tünetei; ezen kóros elváltozások a gerinc bármely részén felbukkanhatnak. Bizonyos kevésbé veszélyes, derék és nyaki fájdalmat okozó problémák otthoni körülmények között is javíthatók.
Számos probléma néhány nap kímélés, illetve izomlazító gyógyszerek, visszafogottabb hatású fájdalomcsillapítók, pozíció- és tartásjavítás hatására rendbejön.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy nincs szüksége orvosi vizsgálatra, tanácsadásra! Sokszor tilos halogatni az orvosi vizsgálatot, hiszen a derék-, illetve a nyaki szakaszon előforduló fájdalmak komolyabb betegségek előszelei, gerincsérv tünetei lehetnek. Súlyosabb megbetegedések esetén az önkezelés ritkán segít.
Javasoljuk, hogy forduljon orvoshoz a következő esetekben:
- Ha nyaki fájdalmat érez és felső végtagjai elgyengülnek, nehezebben mozgathatóak. Derékfájdalom esetén az alsó végtagoknál jelentkezhetnek hasonló tünetek!
- Ha gerince megsérül és fájdalmat érez, vagy mozgása korlátozottá válik.
- Ha előzmény nélkül, hirtelen vizelet- vagy széklet-visszatartási/indítása problémákat tapasztal.
- Ha rövid időintervallumon belül gerinc- vagy alaki deformitást érzékel testén.
- Ha a fájdalmak nem csökkennek, vagy erősödnek.
A modern háziasszonyok nehéz helyzetben vannak, hiszen “több fronton is harcolnak”. Reméljük, hogy írásunkban elegendő tippet és tanácsot adtunk gerincének védelme kapcsán. Figyeljen testtartására, mozogjon eleget rekreációs jelleggel is és ne feledje: komoly panaszok esetén forduljon szakemberhez!
Vélemény, hozzászólás?