Benned is megfogalmazódtak már a következő kérdések a jógával kapcsolatban: „Honnan tudom, hogy jól csinálom? Mennyi idő alatt várhatunk tényleges javulást? Hogyan küszöböljük ki a visszaesést?”
Jóga tipp gyűjteményünk talán segít kiküszöbölni a kérdéseket.
A jóga témájával kapcsolatos előző cikkünket itt találja.
Általános jóga tippek kezdőknek
Ha a jóga mellett döntöttünk, legyünk tisztában azzal a ténnyel, hogy nagyon sokáig „nem tökéletesen” fogjuk csinálni az ászanákat. Ezért válasszunk olyan lelkiismeretes oktatót, aki nem csak a szőnyegén velünk gyakorolva végzi a feladatokat, hanem időről időre korrigál is. A kezdeti időszakokban a tanuló csinálja úgy, ahogy tudja. Idő kell ahhoz, hogy minden részletre egyszerre oda tudjunk figyelni, hiszen jógázás közben az egész testünket pontról-pontra be kell állítanunk, és ezt tetőtől talpig, egyszerre. Közben pedig a légzésre is oda kell figyelnünk.
Sokan azt mondják, hogy a jóga nem is az ászanák tökéletességéről szól, hanem a helyes légzés, a prána kialakításáról. Nagyon sokat segít, ha tükör előtt tudunk jógázni, mert úgy kívülről is láthatjuk a hibákat. A test sokszor megvicceli az embert: azt gondoljuk például, hogy párhuzamosan tartjuk a karunkat, a valóságban pedig még kellene pár centi. Egy-egy ászana felvételekor az oktató apró korrigálása teljesen más érzületet vált ki. Ez az az érzés, amire később emlékezni fogunk. Ez bennünk marad, így egy jól eltalált pózt később egyszerűen fel tudunk idézni. Onnan tudjuk, hogy jól csináljuk, ha az ászana egy általános kellemes érzést vált ki belőlünk, persze ehhez a hozzátartozó izmoknak is meg kell erősödniük.
Bármilyen hirtelen bekövetkező fájdalom jelzés, hogy nem jól csináljuk a feladatot. Azonnal jöjjünk ki óvatosan az ászanából, és jelezzük a tanárnak. Ami nem esik jól azt ne csináljuk! Fel lehet venni egy ászanát csak pár másodpercre is, aztán abba is lehet hagyni. Ne törődjünk vele, ha más percekig bírja, senkit sem zavar rajtunk kívül, ha még nem tartunk ott. Mindenkinek más az erőssége vagy a gyengesége. Többször is bele lehet menni egy ászanába, közben lehet pihenni is!
Ezekre a dolgokra érdemes odafigyelni!
Egyik a magas vérnyomás. Ilyenkor nem célszerű felvenni, vagy sokáig benne lenni a fordított- fejjel lefelé -testtartásokban. Ugyanez a helyzet a nőknél, amikor menstruálnak. Olyankor csak feküdjön, vagy vegyen fel más könnyű testhelyzetet a fordított póz helyett! A másik dolog, ha betegek vagyunk akkor inkább pihenjünk, mert a testnek az összes energiájára szüksége van a gyógyuláshoz. Rengeteg olyan gyakorlattal találkozhatunk, amihez szükség van az egyensúlyunkra, sok betegség azonban pont egyensúlyproblémát okoz. Tehát kezdőként álljunk fal közelébe, hogy kezünkkel is tudjunk segíteni, ha billegünk. Jó módszer, ha kijelölünk egy pontot, és arra szegezzük a tekintetünk.
Motiváció
A tényleges javuláshoz nagyon elszántnak kell lenni. Ha nem sikerül elsőre szimpatikus helyet találni, akkor se adjuk fel, amíg meg nem találjuk a számunkra megfelelőt. Sokszor évekbe is telhet a gyógyulás! De gondoljunk bele abba is, hogy szétcsúszni sem egy pillanat alatt szokott a test. Általában ahhoz is évek kellenek.
Nagyobb lökést tud adni, ha elmegyünk egy többnapos jóga táborba, ahol akár napi kétszer is van oktatás. Ezek a táborok nagyon jók szoktak lenni minden szempontból. Általában vegetáriánus vagy vegán étkezést biztosítanak, ami rendkívül jó az emésztőrendszernek. Egy ilyen táborban akár többféle jógairányzatot is kipróbálhatunk. Gondolatébresztő előadásokat hallgathatunk egészség megőrzésről és jógafilozófiáról, illetve ismerkedhetünk és kivonulhatunk egy kicsit a megszokott hétköznapokból. Meglepően sok orvossal fogunk találkozni! Interneten keresgéljünk, vannak belföldi és külföldi táborok, elvonulások is.
A visszaesés kiküszöbölése úgy a legegyszerűbb, ha akkor sem hagyjuk abba a jógát, amikor már jobban érezzük magunkat. Ha meguntuk vagy könnyűnek találjuk, akkor próbáljunk ki egy másik irányzatát, azzal magunkat is fejlesztjük. Sajnos, ha nem gyakorlunk valamit az elveszik, mert bizony nem minden olyan, mint a biciklizés.
A kép forrása: [link]
Vélemény, hozzászólás?