A jóga türelemre tanít. A mai kor embere a technika előrehaladtával, és a kényelmes életmód hatására türelmetlenné válik. És ez az állítás bizony nem csak a digitális kor gyerekekre vonatkozik, hanem a felnőttekre is. Rengetegen sürgeti a gyógyulást, hiszen mindannyian azt szeretnék, ha kialakult elváltozásaik gyorsan megszűnnének. Persze ez minden embernél, minden esetnél másképp fog bekövetkezni.
Mit akarsz elérni a jóga segítségével?
Az első feladat az, hogy gondoljuk át mit szeretnénk elérni a jógával és ezt tartsuk észben! Sosem felejtem el első oktatóm mondását, miszerint egy-egy elváltozás helyreállításához legalább fele annyi időre van szükség, mint amennyi idő alatt tönkrement. Ezen álltás határozottan igaz, sőt! Ahogy idősödik az ember, a szervezete is nehezebben reagál. Berögzött szokásainkon borzasztó nehéz változtatni, de lehetséges, kitartással. Sokan azt is figyelmen kívül hagyják, hogy bizonyos kor után már annak is örülhet az ember, ha rosszabb nem lesz. Nekem a stressz hatására egyből a lapockáim és a vállam fájdulnak meg. Ennyi év jóga után is természetesen sokszor fáj, de ezerszer elviselhetőbben, mint előtte.
A rutin
Ehhez persze hozzá tartozik, hogy nálam reggeli rutinná vált a jógázás. Úgy érzem, addig nem is érdemes kimenni az utcára amíg el nem végeztem a reggeli gyakorlataimat. Sokszor csak 10-15 perc jut, hétvégeken egy-egy órát szánok magamra. Heti egy jógaóra is nagyon sokat jelent a testnek, a lényeg, hogy tudatosítsuk testünket, és törődjünk vele. Pár hónap elteltével már magunkon is észrevesszük a változást. Első fejlődési szakasz onnan mutatkozik meg, amikor a hétköznapokban észrevesszük, ha rosszul ülünk vagy állunk és korrigáljuk azokat, ha csak pár percre is. Mert fura mód csak addig tart a helyes póz amíg figyelmünk kíséri! Az utolsó fejlődési szakasz majd az elfogadás lesz. Látjuk, hogy sajnos vannak olyan problémáink, amik velünk maradnak életünk végéig, csak enyhíthetünk rajtuk. Jógatanárom szerint betegségeink 80%-án tudunk változtatni, viszont 20%-a mondjuk azt sorsszerű, tehát mindenképp meg kell élnünk.
Figyelem, ellenőrzés és a hatások
Ha valaki már kialakult problémával kezdi a jógát akkor az időközönként szakértői kontrollal ellenőrizheti állapotát. Persze nyilvánvalóan érezni is fogja a változást a hétköznapokban is, de hosszú távon megnyugtatóbb így. A gyakorlás hatására az izmok megnyúlnak és a test sokkal flexibilisebb lesz. Azt is elérjük, hogy ennek hatására az elme is „hajlékonyabbá” válik. A test a belső figyelem hatására is változik. Idővel apránként győzzük le a testünkben kialakult blokkokat, és ez maga a fejlődés. A test és az elme a kölcsönös odafigyelés hatására pozitív befolyással lesz egymásra.
Sportolók kiegészítő edzésként kezdik gyakorolni a Hatha jóga ászanáit gerincük és izomzatuk támogatására. Én sok féle sportot szeretek és gyakorlok. Egyszer egy edző rá is kérdezett, hogy jógázok-e, mert látszik az izomzaton. A mélyizomzat erősítésével azt tudjuk elérni, hogy más féle sportokat is tudatosabban fogunk művelni. Fokozottan oda fogunk figyelni a helyes testtartásra.
Tehát megállapíthatjuk, hogy a változás folyamatosan fog kialakulni. A lényeg, hogy higgyük el, hogy egy fajta adok-kapok helyzet áll fent az egészséges test kialakításánál! Figyeljük meg magunkat és a legkisebb fejlődésért is legyünk hálásak!
A kép forrása: [link]
Vélemény, hozzászólás?