A házasságok, élettársi kapcsolatok vége nem feltétlenül jelentik a kommunikáció megszűnését a felek között. Erre a legalapvetőbb példa, hogy közös gyerekünk, gyerekeink vannak. Előfordulhat, hogy azt érezzük, a vele való beszélgetéseink kimerítőek. A toxikus kapcsolatok szakítás után is fennmaradhatnak a felek között.
Ott vagy te az egyik oldalon, ő meg a másikon. Általában eltér az adott témától, kritizálni kezd téged, kontrollt akar gyakorolni feletted. Ideges, talán dühös is vagy, talán kiabálsz is.
Magadra sem ismersz: Toxikus kapcsolatok hatása
Éppen ezért is kezdesz elbizonytalanodni magadban. Először is fontos, hogy tudatosítsd magadban, amit tesz veled, az valójában róla szól, nem rólad. Gyermekkori traumára, elhanyagoló szülői viselkedésre vezethető vissza.
Éppen ebből kiindulva magyarázható, hogy vágyik a figyelmedre. A belső bizonytalanságát akarja leplezni azzal, hogy látszólag magabiztos. Pedig korántsem az. Éppen ezért akar téged kontrollálni. Ahhoz, hogy javuljon a kommunikáció köztetek, változásra van szükség.
Elsősorban ne tőle várj változást. Kezdj el te változtatni, változni.
Először is fogadd el őt.
Tudom elcsépelten hangzik, meg ezt hangoztatják napjainkban. Gondolj csak bele, ha elfogadod olyannak amilyen, és nem próbálod megváltoztatni, akkor máris eggyel kevesebb stressz van rajtad. Szeretném tisztázni, ez nem azt jelenti, hogy hagyod magad manipulálni.
Fogadd el, hogy lehet saját véleménye rólad. Lehet véleménye, ami nem egyezik a tiéddel. Tudatosítsd magadban, nem az vagy, amit mások gondolnak rólad. El kell függetleníteni magad az ő véleményétől. Tartsd szem előtt, hogy ne várj el olyat, amit nem tud neked megadni.
Ne várj el megértést, empátiát. Próbálj higgadt maradni a beszélgetések alkalmával. Tudom hogy nehéz, mert védeni akarod magad. Ami érhető is. Viszont ez, az adott helyzetre vonatkozó.
Ha nem mész bele a felesleges konfliktusokba, azzal hosszabb távon védheted magad. Ilyenkor számolj el magadban 3-ig, mielőtt hirtelen reagálnál. Ne tápláld az energiáját!
Ezért ne engedd, hogy az érzelmeid vezessenek, mint pl. a harag, düh. Ragaszkodj a megbeszélni való témához.
Húzd meg a határaidat. Ne add fel önmagad a toxikus kapcsolatok miatt.
Ezek a kulcs mondatok segíthetnek ebben.
- Ez nekem így nem jó.
- Megértem amit te érzel, de én máshogy érzek.
- Én nem ilyennek látom magam.
- Én másképp emlékszem rá.
- Ha továbbra is így beszélsz velem, akkor zárjuk le a beszélgetést.
Ne tudjon elbizonytalanítani önmagadban.
Ezért is fontos, elfogadd saját magad. Ez azt jelenti, tisztában vagy önmagaddal, megérted a reakcióidat, és hajlandó vagy változni, fejlődni. Ha magadat el tudod fogadni, másokat is könnyebben el tudsz fogadni.
Tehát segítheti a kapcsolataidat, ha törődsz saját magaddal, ha van kellő önbizalmad. Próbálj befelé is figyelni magadra, a külsőd mellett. Ha benned elindul a változás, azzal a kommunikációtok is változni fog.
Vagyis nem elég szakítani. Az igazság az, hogy változnod is kell. Először is saját magadat, reakciódat, érzéseidet kell megtanulni kezelni, ahhoz, hogy kezelni tudd az exedet a beszélgetések során.
Ajánlott olvasmány
Shahida Arabi : Toxikus kapcsolatok
Vélemény, hozzászólás?