Nekem Ági az első jógatanárom, akitől a legtöbbet tanultam. Sosem felejtem el az első jóga óra utáni fantasztikus érzést. Ennek majd 10 éve. Az első alkalom után tudtam, hogy nekem ez az utam.
Mikor találkoztál először a jógával?
Megmondom neked, 28 éves koromban 1988 körül. Egy barátnőm javaslatára, mert akkoriban fájdalmas ízületi problémákkal küzdöttem. Etka anyótóhoz sodort az élet Kiskunfélegyházára.
Előző cikkemben már említettem Etka anyót, Kártyikné Benke Etkát. Milyennek ismerted meg őt?
Ő egy különleges személy volt, mind külső, mind belső tulajdonságait illetően. Masnikkal a hajában, magas hangon szólva hozzánk … nagyon kedves emlék marad számomra. Etka anyó saját magán tökéletesítette ki módszereit, nagy hatással volt sokunkra. Egyszer utaztunk vele együtt az autómban. Mikor beszállt, szálfa egyenes háttal ült az ülésben, mire megkérdeztem, hogy miért? Azt mondta, hogy ez a jó a gerincének, és akár Párizsig is így utazott!
Meddig gyakoroltatok együtt?
Két évig. Aztán úgy voltam vele, hogy rendbejöttem, és csak akkor vettem elő a jógát, amikor fájt valamim.
Tehát végleg rendbejöttél?
Amikor elmúlt a fájdalom az életemből, akkor megnyugodtam. Majd 14 évvel ezelőtt jött a nagyobb pofon az élettől. 2004-ben csigolya átcsúszást és elcsúszást állapítottak meg az orvosok, és azt mondták, hogy a sok rosszból a legrosszabb az állapotom. Borzasztó fájdalmaim voltak. Sugárzott mindenfelé a testemben, még a járás is nehézséget okozott.
Véleményed szerint mi vezetett ehhez az állapothoz?
Szüléskor a keresztcsonti résznél borzasztó fájdalmaim voltak, valami ott és akkor történt! Sajnos akkoriban nem szenteltem neki elég odafigyelést, aztán az élet problémái is súlyosbították a helyzetet. Ebbe szó szerint beleroppant a gerincem. Akkoriban nem láttam az utat magam előtt, de ez csak az én vakságom volt! Azóta már tudom, hogy az embernek folyamatosan nyomás alatt kell lennie, hogy tanuljon, fejlődjön.
Például a 2 év után hazatért asztronauták fizikai állapotán is látható, hogy mi történik, ha csak lebegnek az űrben. Minden téren kell a nyomás, viszont ahhoz, hogy hogyan állok hozzá, hogy milyen szemmel nézem az eseményeket az az én dolgom.
Merre indultál el gyógyulást keresni?
Kádár Zoltán 2 éves Hatha jóga képzésére jártam fel Budapestre havi rendszerességgel. Majd fél év múlva kaptam tőle 5 ászanát, amit naponta gyakoroltam. Nappal fájdalom nélkül tudtam lenni, de éjszakánként csak 6 év után tudtam gyógyszer nélkül aludni.
Kitartó voltál! Milyen fejlődési szakaszokat tapasztaltál magadon?
Két éven keresztül hallgattam Zolit. Ő nagyon megtanította, hogy az életben feladatokat kell megoldanunk, a félelmeink beszűkítenek minket. Az igazi boldogság csak belülről jöhet! Ebben az időszakban még negyed tudásom sem volt, mint most. Majd jött a fejlődés, fizikailag és szellemi értelemben is. Ez annak köszönhető, hogy azóta is folyamatosan képzem magam Zolinál és remek barátság alakult ki a hosszú évek alatt.
Miket csináltok egy jóga órán?
Először is légző gyakorlatokat végzünk pár percen keresztül, itt az elme nyugtatása a cél. Kicsit ráhangolódunk az órára. Majd sorjában átmozgatjuk az ízületeket, csípőt, vállakat és a további testrészeket, aztán a rávezetőgyakorlatok következnek. Majd egyre bátrabban, merészebben végezzük az ászanákat, úgy, hogy egy általános jó érzés legyen a gyakorlóban. Célunk, hogy az ízületek, testrészek a helyükre kerüljenek. Az általános rugalmasság kifejlesztése, és itt nem hajlékonyságról beszélek! Nem az a jóga, amikor lótuszülésbe feszítjük magunkat! Mindenkinek magához mérten kell rugalmasnak lenni, és a hajlékonyság nem egyenlő a rugalmassággal. A gyakorló ne legyen se túl merev se túl laza, csak akkor nem sérülünk, ha rugalmasak vagyunk. A heti feladatunk az idegrendszer ébresztése.
Súlyos gerincproblémásoknak ajánlanád-e a gerincjógát?
Nagy körültekintéssel, azt kell mondjam! Nem tudom hogyan, de az utóbbi években rengeteg téves tanítás kering a jógázók köreiben. Hogy ez régi félreértések eredménye-e? Talán. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy sok jógaoktató és mozgásterapeuta nem jól tanítja a mozdulatokat. A medencebillentés hibás technika, sokan jöttek már hozzám jógáról is fájdalommal. Súlyosabb eseteknél az első tapasztalás, hogy enyhülés következik be, aztán ha nem jó technikával jógázunk akkor elmarad a további javulás. Ilyen esetekre nagyon képzett és tapasztalt oktatót válasszunk!
Köszönöm az őszinte válaszod! Esetleg megosztanád-e velünk az életfilozófiád?
A túlélés alapja, hogy legyünk tudatában annak, hogy az élet hullámzik!! Maximálisan tegyünk meg mindent, ami tőlünk telik. Fogadjuk el, hogy a külső dolgokat nem lehet befolyásolni. Csak a szeretet az ami jó irányba mozgatja a világot!
Kép: [link]
Vélemény, hozzászólás?