Amikor valakinek az életében akut gerincbántalom jelenik meg, az nagy mértékben befolyással van a hétköznapjaira. Az egészségesek ember számára látszólag egyszerű feladatok is nagyon nehezzé válnak, mint például bekötni a cipőfűzőt, csomagokat cipelni vagy akár csak kényelmesen aludni. Egyszer csak elérkezik az idő, amikor úgy érezzük, hogy tenni kell valamit! Manapság rengeteg féle torna és mozgáslehetősége van az embereknek. És hogy miért érdemes a jóga mellett dönteni? Mert tökéletes a mélyizmok erősítésére, amelyek az egészséges tartásunkat befolyásolják.
Nagyon fontos: mielőtt elkezdjük, előtte feltétlenül győződjünk meg állapotunk stabilitásáról és kérjük szakember véleményét! (A linkre kattintva egy jót találhat.) Első lépésként a gerincjógát ajánlom, tapasztalt oktatóval, mert kezdő jógásként nem fogjuk túl megterhelőnek érezni a gyakorlatokat. Minden pózt, más néven ászanát nagyon aprólékosan el tudunk sajátítani és a légzésszinkron megtanulása is odafigyelést kíván.
Az első órákra azért még ne vásároljunk be minden felszerelést! Inkább kérdezzünk utána csoporttársainktól vagy a jógaoktatótól, hogy melyik eszközökre lesz feltétlenül szükségünk.
Alapfelszerelés a jóga végzéséhez
- Jógamatrac vagy jógaszőnyeg: nem jó a klasszikus polifóm, mert csúszik és ezáltal balesetveszélyes.
- Kényelmes rugalmas öltözet.
- Ha valaki nehezen ül földön vagy nagyon merev izomzattal rendelkezik azoknak plusz segédeszközök lesznek javasoltak, például
- jógablokkok a magasabb üléshez, ami kíméli a gerincet, esetleg a kar meghosszabbításaként háromszög póznál,
- heveder, amivel nyújtógyakorlatoknál kényelmesebben és helyesebben vehetjük fel a pózokat.
Ezen felül még annyi pénzt költhetünk mindenféle segédeszközre amennyit csak akarunk. De ezeket igazából apránként is beszerezhetjük az évek alatt.
Az első óra
Tehát ott vagyunk első jóga órán és várjuk az instrukciókat. Amire mindig nagyon figyelni kell, hogy senkihez ne hasonlítsuk magunkat, hiszen vannak hajlékonyabb és merevebb izomzatú emberek. Sokaknak túlhajlik a könyöke és a térde, nekik arra kell figyelni, hogy visszahúzzák a testrészüket.
Mi mindig csak a saját magunkhoz lévő fejlődést figyeljük. Az elején csak annyit csináljunk, amennyi kényelmes! Ekkora még az izomzat nincs hozzászokva nagyon sok újonnan tanult pózhoz. Ami még nem megy az elején, az menni fog idővel, mert a test meglepően jól reagál a szokatlan mozdulatokhoz.
Ha fájdalmat érzünk, azonnal jöjjünk ki óvatosan a pózból és szóljunk az oktatónak, mert valamit biztos nem jól csinálunk! Ha bátrak vagyunk és segítséget kérünk, akkor érezni fogjuk, hogy néha csak egy-egy centi kell ahhoz, hogy az addig kényelmetlen testhelyzet megváltozzon. Ha ráérzünk a helyes testtartásra, legközelebb gond nélkül felvesszük, mert ismerős lesz. Egy tökéletes pózhoz az embernek nagyon sokat kell gyakorolni, viszont az apró sikerek kitartásra ösztönzik a kezdő jógázót.
Képünk forrása: [link]
Vélemény, hozzászólás?