Különböző okoktól fájdulhat meg a hátunk. Ha tudjuk, hogy ez a fájdalom a rossz testtartástól, sok üléstől, illetve mozgásszegény életmódunktól van akkor látogassunk el egy jógaórára! Manapság szinte minden településen és városban elérhetővé vált. Sokan úgy gondolják, hogy ez egyenlő a spárgával, pedig ennél messzemenőleg többről van szó. De melyik jógatípust is válasszuk, ha már az elképzelés megszületett? Mit is jelent a jóga fogalma?
A témával kapcsolatos korábbi cikkünket ide kattintva olvashatod el.
A jóga nem más, mint összekapcsolódás, összpontosítás és elmélyülés saját testünkkel és belső lényünkkel. A mozdulatok másik neve: „ászanák”. Amit érdemes tudni, hogy több mint 4000 éves rendszerről beszélünk, ami nyugatra még csak pár évtizede tette be a lábát. Ahogy lenni szokott, ez is elnyugatiasodott. Rengeteg féle irányzat vette kezdetét és mára komplett iparággá fejlődött, hatalmas marketinggel. B.K.S Iyengar Jóga könyve a téma alapkötetének számít. Részletesen elmagyaráz több mint 200 testtartást képekkel illusztrálva, és rengeteg gyakorlatot tartalmaz.
Persze kezdésnek mindenképpen olyan irányt válasszunk, ami kondíciónknak és egészségünknek a legmegfelelőbb. Ha már kialakult gerinc, hát, illetve más egyéb betegségünk van, feltétlenül kérdezzünk meg egy specialistát. Ő meg tudja mondani, hogy melyik számunkra a tökéletes irányzat és hogyan hathat állapotunkra. Feltétlen vigyük magunkkal a leheteinket és mutassuk meg az oktatónak, ha súlyosabb esetek utáni rehabilitációs folyamatban veszünk részt!
A következőkben kedvcsinálónak bemutatnék néhány irányzatot a különböző típusú irányzatok közül.
Népszerűbb jóga irányzatok
Iyengar jóga
B. K. S. Iyengar a világ legismertebb jógaoktatója. Módszere garancia a fizikai és szellemi fejlődést, a tanult pózok tökéletesítését helyezi előtérbe, valamint mentálisan is kiegyensúlyozottabbak lehetünk tőle. Világszerte rengeteg követője akad, ami nem is csoda, hiszen hihetetlenül komplex rendszert mutatott meg a jóga iránt érdeklődőknek.
Gerincjóga
Kifejezetten ajánlom olyan kezdőknek, akik meg szeretnék előzni a hátfájást, illetve olyanoknak is akiknek valamilyen sérülésük, vagy betegségük volt. A pózokat fokozatosan és kíméletesen sajátítják el az érdeklődők. A hosszútávú hatékonyság elérése érdekében mindenképpen kezdjünk gerincjógával, ha csak pár hónapig is. Ne feledd: ha már voltak vagy vannak gerincproblémáid, kérd ki előtte egy szakértő véleményét!
Hatha jóga
Ez a „klasszikus irányzat”. Közepesen megterhelő mozdulatsorokat tartalmaz, egészséges fizikumúaknak remek kiindulópont. Más sportot űzőknek heti egyszeri nyújtásra kitűnő. Nagyon jól el lehet sajátítani a pózokat, és remek hatással lesz izomzatunkra, külső-belső egyensúlyunk visszaszerzésére.
Kismama jóga
Kismamáknál az idő előrehaladtával sokszor hát- és lábfájás alakulhat ki, ami a szülés után is megmaradhat. Ez az irányzast erősíti, tudatosítja a testet, elmét és mindeközben ellazítja azt. A klasszikus pózok közül nem mindegyik javasolt áldott állapotban!
Baba-mama jóga
Szülés után a test átalakul, a kisgyermek dajkálása, cipelése eldeformálhatja a gerincet, rossz tartás alakulhat ki. A kismamáknak kevés idejük van magukkal foglalkozni, tehát egy baba-mama jógaóra hetente közös kikapcsolódás is lehet, és formába is hozza a testet.
Női jóga és nalini jóga
Kifejezetten hölgyeknek, mint a nevükben is látszik! Ezek a típusok kifejezetten a medencére és a hormonháztartás kiegyensúlyozására specializálódtak. Medence- és meddőségi problémák megoldásában is hatékony segítséget adhat. Könnyed és elegáns mozdulatsorok jellemzik.
Bikram, más néven hot jóga
A teremben másfél órán keresztül, 40 fok körüli hőmérséklet közben folynak a gyakorlatok. Nem csak az izomnyújtás, hanem az izzadás is! Ezzel a módszerrel lehet a leglátványosabb eredményt elérni, ha a cél a hajlékonyság. Ezt az irányzatot csak egészséges és tapasztalt jógázóknak ajánlom.
Vinyasa Flow jóga
Ez a típus egy dinamikus irányzat. Minden pózt rövid ideig tartanak, a mozdulatok szigorú légzésszinkronban történnek. Ez egy haladó típusú irányvonal. Kezdőknek nehézséget okozhat mind erőnlétben, mind pontosan követni a mozdulatsorokat.
Power jóga
Erősen haladóknak! Ezen a fajta órán erő és dinamizmus a jellemző. Nincs megállás! A mozdulatokat (ászanák) folyamatosan végzik, a szervezetet erősen méregteleníti. Ha ez lesz életünkben az első ilyen óránk akkor lehet, hogy ez lesz az utolsó is ?
Említést kell tennünk még a Kundalíni jógáról, ami egy energetizáló módszer. Ez még a tapasztalt jógázókat is megosztja azzal kapcsolatban, hogy kinek szabad és kinek nem. A Yin jógában az ászanákat 1-2 percen keresztül folyamatosan kitartják. Az Ashtanga irányzatot pedig kifejezetten csak a profik tudják élvezni. Akro jóga ötvözi a jóga és a gimnasztika elemeit, a gyakorlatok nagy része a levegőben felfüggesztve történik. A fent említett irányzatok mellett természetesen vannak még mások is.
Ha kicsit is kíváncsi vagy, milyen is lehet egy jógaóra, akkor feltétlenül próbáld ki! Meglepő tapasztalatok és élmények birtokosává válhatsz. És Te mit gondolsz a jógáról? Megosztanád élményeidet? Írd meg kommentben!
Képünk forrása: [link]
Vélemény, hozzászólás?